A fogorvos által készített tömések

Amalgám fogtömés fogorvosnál

A fogorvos a tömés készítésekor Budapesten mindig a legjobbtípusú tömőanyagot választja ki a fogászati kezelés során a 13. kerületi klinikán. A fogtömés elkészítéséhez speciális eszközökre és anyagokra van szükség. A sikeres kezelés titka az alábbi:

  • tapasztalt fogorvos
  • jól felszerelt fogászat
  • kiváló minőségű tömőanyag
  • fájdalommentes kezelés
  • szájsebészeti tapasztalattal rendelkező kollektíva a klinikán.

Fogorvosi műszer

A fogorvosi műszerek között érdemes megemlíteni a budapesti fogászaton is használt Vajna-féle protektort, az ugyancsak kétvégű fissuravájó, a Heidemann-féle kétvégű lapoc, valamint az amalgámkés darabokat. A protektor és a fissura-vájó főként a rágófelszín konturálására használatos, a protektor lapját, főképpen azonban az amalgámkést az approximalis amalgám tömés felszínének kidolgozására használjuk: ezzel vágjuk le az üreg szélén túlérő amalgámot, mielőtt megkeményedett volna.

Amalgám tömés kidolgozása

Az amalgám fogtömés kidolgozását a fogorvosnál az amalgám teljes megkeményedése, tehát kötésének befejezte után végezzük. E célra a fúrógéppel forgatott finírozókat és polírozókat használunk. A finírozó a fúróhoz hasonló műszer, amelynek azonban a fúrónál sokkal több, de kisebb mértékben kiálló éle van, az élek közötti barázdák lényegesen sekélyebbek. Ezért forgácsoló effektusa kisebb a fúróénál.

A finírozóval a kemény amalgámból vesszük el a megmaradt többletet. E célra egyébként kis köveket, korongokat is használhatunk a budapesti fogászaton. Mind ezek, mind a finírozók használatakor vigyáznunk kell, hogy a zománc természetes felszínét ne sértsük meg. A finírozókat általában úgy használjuk, hogy a tömés centruma felől mozgatjuk a tömés széle felé. A bimbó vagy láng alakú finírozót úgy is működtethetjük, hogy nekifeküdjék a fog természetes felszínének, és munkarészének csak vége érjen a tömésbe. Ekkor is csak amalgámot vesz el, mert az amalgám puhább a zománcnál.

A fogorvosi polírozás

A polírozók is rotált műszerek, gerezdéit és sima felszínű polírozók vannak forgalomban, alakjukat tekintve lehetnek gömb, bimbó, ill. láng alakúak. A polírozók nem forgácsolják az amalgámot, a recés polírozó is csak deformálja a már megkeményedett, de ductilis amalgámot, amikor gyors tempóban ismételten azonos irányból ütést mér rá.

Ezért úgy kell futtatnunk, hogy a tömés közepétől széle felé forogjon, mert így szorosabban tömöríti az üreg széléhez. Hogy e célnak megfeleljünk, polírozás közben esetleg ismételten is változtatnunk kell a fúrógép forgási irányán. A sima felszínű polírozó kezünk nyomása által tömöríti az amalgámot.

A fogtömés véglegesítése

A fogászaton a budapesti fogorvos munkája közben az amalgám tömés felszíne egészen sima és fényes lesz. Általában előbb recés, majd sima felszínű polírozót kell használnunk mindama tömések polírozására, melyekhez e rotált műszerekkel hozzáférünk.

Nehézség nélkül hozzáférünk I. és V. osztályú tömésekhez, valamint II. osztályú tömés rágófelszíni részéhez, de a leírt műszerek alkalmatlanok az amalgám tömés approximalis felszínének finírozására és polírozására. Erre a célra finom korongokat, esetleg a spatium interdentaléba vezetett dörzsvászoncsíkot használunk. Ennek egyik felszínét finomabb vagy durvább szemcséjű "smirgli" vonja be, mely az amalgámfölösleget könnyen elveszi. A csíkot az ínyszemölcs és a kontaktpont között vezetjük be a fogközbe, ide-oda húzogatjuk vestibulo-oralis irányban, majd igyekszünk kihúzni a kontaktponton át a rágófelszín felé.