Fogászati kezelés részletei

Fogászati gyökér kezelés

A fogorvosnál a gyökérkezelt fogon általában könnyen törik le terheléskor még a kellő dentintámasztékú csücsök is. A rágófelszínt körbefogó zománc folyamatossága a II. oszt. üreggel bíró fognak legalább az egyik approximalis felszínén megszakadt a fogászat. Alighanem ebben rejlik annak oka, hogy ilyen csücsöktörést II. osztályú tömés kapcsán sokkal gyakrabban észlelünk, 1. osztályú tömés kapcsán viszont csak elvétve.

Hogy a gyökérkezelt fogon a csücsköket eme — kiterjedésében és lefutásában előre nem látható jellegű — töréstől megvédjük, célszerű, ha töméssel borítjuk az egész rágófelszínt a fogorvos. E célból a készítendő tömés anyagának minőségétől függően kisebb-nagyobb vastagságban lecsiszoljuk az ép csücsköket is, amalgám tömés tervezése esetén úgy, hogy a tömés vastagsága legalább 1,5 mm legyen, öntött betét készítésekor 0,5 mm vastagság is elegendő. A fogászati praeparálás annyiban tér még el az előbb leírtaktól, hogy — amalgám tömés esetén — az egész pulpa-üreget is amalgámmal tömjük meg. Ilyenkor mintegy fordított helyzetet látunk az üregben, mint élő fogbelű fogon: az approximalis lépcső occlusalisabban helyezkedik el, mint az üreg subpulpalis fala.

Ha viszont betétet készítünk, a pulpaüreget más anyaggal (mégpedig inkább amalgámmal, mint cementtel) külön megtömjük, s ebben a tömésben alakítjuk ki az occlusalis üregrész „pulpalis” és az approximalis üregrészek ,,axiopulpalis” falát. így eljárva, az öntött betéthez kevesebb nemesfémet kell felhasználnunk.

Plasztikus tömés készítése

A fogász az előkészítés menetekor attól függően jár el, hogy milyen helyzetben áll a megbetegedett frontfog s milyen kiterjedésű a caries.

Minthogy a III. osztályú üregbe készülő tömés többnyire látható helyen van, kozmetikai szempontokra tekintettel kell lennünk. Ezért III. osztályú üreget általában úgy készítünk elő, hogy minél kevésbé legyen látható a tömés, a tömésére pedig oly anyagot használunk, amely színében és áttetszőségében messzemenően hasonlít a beteg meglevő fogaihoz.

Általában a fogorvos fogszínű transzparens (ún. szilikát-) cementtel, ill. kompozíciós anyaggal tömjük, s ezért a praeparálás során nem követjük a praeventiv extensio elveit.

Az üregek kezelése a klinikán

A fogorvos azért, hogy a fogközben elhelyezkedő kis üreget lehetőleg kevés ép szövet feláldozásával tudjuk praeparálni és megtömni, a fogak közé helyezett műszerrel gyors szeparálást végzünk: a két szomszédos fogat csavarerő és a fogak közé szorított fémékek kihasználásával eltoljuk egymástól. A szeparátort a fogak között hagyva végezzük a praeparálást.

Tekintettel a kozmetikai követelményekre, az üreg előkészítését lehetőleg az orális oldal felől végezzük. Ha az orális oldalról praeparálunk, akkor gyakorlatilag mindig tükörből kell dolgoznunk, s a fúrót, csiszolókövet, -gyémántot könyökdarabba kell fognunk.

A vestibularis oldal felől praeparáljuk a frontfogak approximalis üregeit, ha a frontfogak között természetes hézagok vannak, ha hiányzik a szomszéd fog, gyakran a mesialis élével kifelé fordult felső kismetsző mesialis felszínén, valamint oly nagyobb kiterjedésű szuvas góc esetén, amely eleve roncsolta a zománcot a fog vestibularis felszínén.

Az üreg feltárását — kellő szeparálás után — kis gömbfúróval, ill. gyémánttal kezdhetjük meg. Ha a szeparálás eléggé kiadós — amire, sajnos, ritkán találunk példát —, akkor legalább részben megtarthatjuk az approximalis felszínen kialakítandó üreg orális falát is. Ritkán sikerül azonban ilyen mértékű szeparálást elérnünk, ezért általában kénytelenek vagyunk az üreget úgy megnyitni, hogy orális falát nagyobb részben eleve elvesszük. A szuvas laesio feltárására ilyenkor leginkább keskeny hengeres gyémántot használunk, számításba jöhet helyette barázdafúró is.

 

Praeparálás és fogászati kezelés a gyökérkezelt fogon.